28 sierpnia 2017

O crowdfundingu

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, jest formą finansowania dostępną poprzez platformy crowdfundingowe od wirtualnej społeczności, która wspiera innowacyjne i kreatywne pomysły w zamian za świadczenie zwrotne wynikające z realizacji projektu.

Czyli aby mówić o crowdfundingu muszą pojawić się 4 elementy:

  1. kreatywny, dobrze przygotowany projekt, za którym stoi zaangażowany i pełen wiary w sukces twórca lub cały zespół,
  2. platforma crowdfundingowa, która pośredniczy w wymianie wartości między pomysłodawcą a wirtualną społecznością zainteresowaną wspieraniem ciekawych pomysłów, jak również czuwa nad bezpieczeństwem każdej ze stron,
  3. wsparcie, głównie finansowe, oferowane przez wirtualną społeczność (osoby fizyczne, inwestorów),
  4. świadczenie zwrotne, które stanowi gratyfikację dla wirtualnej społeczności za udzielone wsparcie.

Jednak crowdfunding oferuje dużo większą wartość dla pomysłodawcy niż tylko kapitał na realizację przedsięwzięcia. Pozwala na przetestowanie zainteresowania pomysłem i tym samym zbadanie jego potencjału biznesowego. Udana kampania crowdfundingowa może okazać się doskonałym punktem wyjścia przed rozpoczęciem rozmowy z dużymi inwestorami. Jeśli zdobędziemy poparcie ze strony naszych przyszłych klientów, to będzie to najlepsza z możliwych rekomendacji dla inwestora.

Wszystkie osoby zainteresowane tematem finansowania społecznościowego zachęcamy do przeczytania kompendium wiedzy o crowdfundingu, które jest dostępne na stronie crowdfunding.pl.

W Polsce istnieje kilkanaście platform crowdfundingowych. Każda z nich skupia wokół siebie wirtualną społeczność wspierającą pomysły z różnych obszarów. Przy wyborze platformy dla Twojego pomysłu, koniecznie przejrzyj całą ofertę, żeby wybrać taką, która będzie najbardziej dopasowana do Twojego pomysłu. Przegląd polskich platform crowdfundingowych został w przejrzysty sposób zaprezentowany na stronie wethecrowd.pl.

Istnieje kilka rodzajów crowdfundingu:

  • crowdfunding nieudziałowy, dla tych którzy dopiero rozwijają swój produkt/usługę i oprócz pozyskania kapitału, chcą go przetestować i wypromować,
  • crowdfunding udziałowy, dla którzy poszukują inwestora, posiadają model biznesowy i prowadzą spółkę, której udziały są gotowi odsprzedać,
  • crowdfunding dłużny, dla tych którzy posiadają model biznesowy i prowadzą spółkę, jednak nie chcą odsprzedawać udziałów.

Na stronie crowdway.pl zostały w syntetyczny sposób przedstawione główne różnice między poszczególnymi rodzajami crowdfundingu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to Internet oferuje kilka ciekawych stron, które prowadzone są przez pasjonatów crowdfundingu. Szczególnie polecamy wspominane już wcześniej portale:

Jeśli planujesz swoją przygodę z crowdfundingiem, to doskonale trafiłeś :). W ramach HUBu pragniemy wspierać dobre pomysły i ułatwić im wkroczenie do crowdfundingowego świata.

Oferujemy bezpłatne szkolenia i doradztwo. Polecimy Ci ekspertów, z którymi warto współpracować i opowiemy o platformach z naszego krajowego podwórka. Koniecznie zajrzyj do zakładki z ofertą HUBu. Jeśli będziesz miał lub miała pytania, pisz na: a.malinowska@inkubatorstarter.pl.